Bourns Inc. 2000-470-H-RC
Part No.:
2000-470-H-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Description:
FIXED IND 47UH 3.2A 64 MOHM TH
Shipping
2000-470-H-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
2000
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
3.2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
64mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.680" Dia (17.27mm)
Height - Seated (Max):
0.410" (10.41mm)