Fairchild Semiconductor 1V5KE18A
Part No.:
1V5KE18A
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Description:
TVS DIODE 15.3VWM 26.2VC DO201AD
Shipping
1V5KE18A Information
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15.3V
Voltage - Breakdown (Min):
17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
59.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)