Fairchild Semiconductor 1V5KE170CA
Part No.:
1V5KE170CA
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AE, Axial
Description:
TVS DIODE 145VWM 234VC DO201AE
Shipping
1V5KE170CA Information
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Package/Case:
DO-201AE, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
145V
Voltage - Breakdown (Min):
162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)