Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1SS355-H |
| Manufacturer | Formosa Microsemi Co., Ltd. |
| Series | - |
| Package/Case | SC-76, SOD-323 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 100 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 80 V |
| Capacitance @ Vr, F | 3pF @ 500mV, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD-323F |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
The following parts include "1SS355-H" in Silicon Labs 1SS355-H.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.