Panjit International Inc. 1SMB3EZ8.2-AU_R1_000A1
Part No.:
1SMB3EZ8.2-AU_R1_000A1
Description:
DIODE ZENER 8.2V 3W DO214AA
Shipping
1SMB3EZ8.2-AU_R1_000A1 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)