Microchip Technology 1PMT5928BE3/TR13
Part No.:
1PMT5928BE3/TR13
Description:
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA
Shipping
1PMT5928BE3/TR13 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 9.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C