Microchip Technology 1PMT5928AE3/TR13
Part No.:
1PMT5928AE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-216AA
Description:
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA
Shipping
1PMT5928AE3/TR13 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-216AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
±10%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 9.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C