Microchip Technology 1PMT4107CE3/TR13
Part No.:
1PMT4107CE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-216AA
Description:
DIODE ZENER 13V 1W DO216
Shipping
1PMT4107CE3/TR13 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWERMITE®
Package/Case:
DO-216AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 9.87 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C