Taiwan Semiconductor Corporation 1PGSMA200ZHR3G
Part No.:
1PGSMA200ZHR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE ZENER 200V 1.25W DO214AC
Shipping
1PGSMA200ZHR3G Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
200 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):
1500 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 152 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)