Microchip Technology 1N5944BPE3/TR12
Part No.:
1N5944BPE3/TR12
Description:
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL
Shipping
1N5944BPE3/TR12 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
62 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 47.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C