Microchip Technology 1N5935PE3/TR8
Part No.:
1N5935PE3/TR8
Description:
DIODE ZENER 28V 1.5W DO204AL
Shipping
1N5935PE3/TR8 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
28 V
Tolerance:
±20%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
23 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 20.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C