onsemi 1N5935BG
Part No.:
1N5935BG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
DIODE ZENER 27V 3W AXIAL
Shipping
1N5935BG Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
27 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
23 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 20.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C