Microchip Technology 1N5925APE3/TR12
Part No.:
1N5925APE3/TR12
Description:
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL
Shipping
1N5925APE3/TR12 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±10%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
4.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C