Microchip Technology 1N5355C/TR12
Part No.:
1N5355C/TR12
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
T-18, Axial
Description:
DIODE ZENER 18V 5W T18
Shipping
1N5355C/TR12 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
T-18, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
18 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
5 W
Impedance (Max) (Zzt):
2.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 13 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C