onsemi 1N5338BRL
Part No.:
1N5338BRL
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
T-18, Axial
Description:
DIODE ZENER 5.1V 5W AXIAL
Shipping
1N5338BRL Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
T-18, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
5 W
Impedance (Max) (Zzt):
1.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C