Microchip Technology 1N5248BE3
Part No.:
1N5248BE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Description:
DIODE ZENER 18V 500MW DO204AH
Shipping
1N5248BE3 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-204AH, DO-35, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
18 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
21 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 14 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)