Microchip Technology 1N5233B/TR
Part No.:
1N5233B/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Description:
DIODE ZENER 6V 500MW DO204AH
Shipping
1N5233B/TR Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-204AH, DO-35, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 3.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)