Microchip Technology 1N4760PE3/TR12
Part No.:
1N4760PE3/TR12
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
DIODE ZENER 68V 1W DO204AL
Shipping
1N4760PE3/TR12 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
68 V
Tolerance:
±10%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
150 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 51.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C