Microchip Technology 1N4745APE3/TR12
Part No.:
1N4745APE3/TR12
Description:
DIODE ZENER 16V 1W DO204AL
Shipping
1N4745APE3/TR12 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
16 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 12.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C