Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1N4148 |
| Manufacturer | NTE Electronics, Inc |
| Series | - |
| Package/Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 75 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 150mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 10 mA |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 75 V |
| Capacitance @ Vr, F | 4pF @ 0V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | DO-35 |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
The following parts include "1N4148" in Silicon Labs 1N4148.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.