Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1N4002 |
| Manufacturer | NTE Electronics, Inc |
| Series | - |
| Package/Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 1 A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 100 V |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | DO-41 |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 125°C |
The following parts include "1N4002" in Silicon Labs 1N4002.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.