NorComp Inc. 184A009-292L001
Part No.:
184A009-292L001
Manufacturer:
NorComp Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB RCPT 9POS PNL MNT IDC
Shipping
184A009-292L001 Information
Manufacturer:
NorComp Inc.
Series:
184A
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
9
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount
Shell Size, Connector Layout:
1 (DE, E)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
IDC, Ribbon Cable
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
1.5A