Delevan 1641R-822J
Part No.:
1641R-822J
Description:
FIXED IND 8.2UH 250MA 1.32OHM TH
Shipping
1641R-822J Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
250 mA
Current - Saturation (Isat):
250mA
DC Resistance (DCR):
1.32Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)