Delevan 1641R-821J
Part No.:
1641R-821J
Description:
FIXED IND 820NH 375MA 590MOHM TH
Shipping
1641R-821J Information
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
820 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
375 mA
Current - Saturation (Isat):
375mA
DC Resistance (DCR):
590mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
180MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)