Delevan 1641R-682H
Part No.:
1641R-682H
Description:
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.02OHM TH
Shipping
1641R-682H Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
285 mA
Current - Saturation (Isat):
285mA
DC Resistance (DCR):
1.02Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
55MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)