Delevan 1641R-564J
Part No.:
1641R-564J
Description:
FIXED IND 560UH 90MA 10.5 OHM TH
Shipping
1641R-564J Information
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
90 mA
Current - Saturation (Isat):
55mA
DC Resistance (DCR):
10.5Ohm Max
Q @ Freq:
60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
4.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)