Delevan 1641R-563H
Part No.:
1641R-563H
Description:
FIXED IND 56UH 194MA 2.23 OHM TH
Shipping
1641R-563H Information
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
194 mA
Current - Saturation (Isat):
160mA
DC Resistance (DCR):
2.23Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)