Delevan 1641R-561H
Part No.:
1641R-561H
Description:
FIXED IND 560NH 505MA 330MOHM TH
Shipping
1641R-561H Information
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
505 mA
Current - Saturation (Isat):
505mA
DC Resistance (DCR):
330mOhm Max
Q @ Freq:
43 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
210MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)