Delevan 1641R-471H
Part No.:
1641R-471H
Description:
FIXED IND 470NH 580MA 250MOHM TH
Shipping
1641R-471H Information
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
580 mA
Current - Saturation (Isat):
580mA
DC Resistance (DCR):
250mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
235MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)