Delevan 1641R-272J
Part No.:
1641R-272J
Description:
FIXED IND 2.7UH 545MA 280MOHM TH
Shipping
1641R-272J Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
545 mA
Current - Saturation (Isat):
545mA
DC Resistance (DCR):
280mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
92MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)