Delevan 1641R-102J
Part No.:
1641R-102J
Description:
FIXED IND 1UH 1.09A 70 MOHM TH
Shipping
1641R-102J Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1.09 A
Current - Saturation (Isat):
1.09A
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
140MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)