Delevan 1641R-101J
Part No.:
1641R-101J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 100NH 1.83A 25 MOHM TH
Shipping
1641R-101J Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
1641R
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1.83 A
Current - Saturation (Isat):
1.83A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
25mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
250MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)