Delevan 1641-564J
Part No.:
1641-564J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 560UH 90MA 10.5 OHM TH
Shipping
1641-564J Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
1641
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
90 mA
Current - Saturation (Isat):
55mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
10.5Ohm Max
Q @ Freq:
60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
4.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)