Delevan 1641-474J
Part No.:
1641-474J
Description:
FIXED IND 470UH 94MA 9.5 OHM TH
Shipping
1641-474J Information
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
94 mA
Current - Saturation (Isat):
58mA
DC Resistance (DCR):
9.5Ohm Max
Q @ Freq:
60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
5.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)