Delevan 1641-472J
Part No.:
1641-472J
Description:
FIXED IND 4.7UH 390MA 550MOHM TH
Shipping
1641-472J Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
390 mA
Current - Saturation (Isat):
390mA
DC Resistance (DCR):
550mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
70MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)