Delevan 1641-471J
Part No.:
1641-471J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 470NH 580MA 250MOHM TH
Shipping
1641-471J Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
1641
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
580 mA
Current - Saturation (Isat):
580mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
250mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
235MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)