Delevan 1641-393J
Part No.:
1641-393J
Description:
FIXED IND 39UH 209MA 1.93 OHM TH
Shipping
1641-393J Information
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
209 mA
Current - Saturation (Isat):
180mA
DC Resistance (DCR):
1.93Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
29MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)