Delevan 1641-392J
Part No.:
1641-392J
Description:
FIXED IND 3.9UH 455MA 400MOHM TH
Shipping
1641-392J Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
3.9 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
455 mA
Current - Saturation (Isat):
455mA
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
75MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)