Delevan 1641-121J
Part No.:
1641-121J
Description:
FIXED IND 120NH 1.57A 34 MOHM TH
Shipping
1641-121J Information
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
120 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1.57 A
Current - Saturation (Isat):
1.57A
DC Resistance (DCR):
34mOhm Max
Q @ Freq:
51 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
250MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)