Delevan 1641-104J
Part No.:
1641-104J
Description:
FIXED IND 100UH 164MA 3.12OHM TH
Shipping
1641-104J Information
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
164 mA
Current - Saturation (Isat):
120mA
DC Resistance (DCR):
3.12Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)