Delevan 1641-103J
Part No.:
1641-103J
Description:
FIXED IND 10UH 228MA 1.62 OHM TH
Shipping
1641-103J Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
228 mA
Current - Saturation (Isat):
228mA
DC Resistance (DCR):
1.62Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
46MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)