1615RGBBD168S1.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1615RGBBD168S1 |
| Manufacturer | ORIENTAL TECHNOLOGY |
| Series | 1615 |
| Package/Case | 0606 (1616 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Color | Red, Green, Blue (RGB) |
| Configuration | Common Anode |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 160mcd Red, 210mcd Green, 85mcd Blue |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size | 1.60mm x 1.10mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.6V Red, 2.5V Green, 2.5V Blue |
| Current - Test | 10mA Red, 10mA Green, 10mA Blue |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 620nm Red, 520nm Green, 465nm Blue |
| Wavelength - Peak | 630nm Red, 530nm Green, 475nm Blue |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | 1616 |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 1.60mm W |
The following parts include "1615RGBBD168S1" in Silicon Labs 1615RGBBD168S1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.