150060VS75000.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 150060VS75000 |
| Manufacturer | Würth Elektronik |
| Series | WL-SMCW |
| Package/Case | 0603 (1608 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Color | Green |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 40mcd |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size | 1.10mm x 0.70mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 140° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 570nm |
| Wavelength - Peak | 572nm |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 0.80mm W |
The following parts include "150060VS75000" in Silicon Labs 150060VS75000.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.