STMicroelectronics 1.5KE7V5A
Part No.:
1.5KE7V5A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Description:
TVS DIODE 6.4VWM 14.5VC DO201
Shipping
1.5KE7V5A Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE, TRANSIL™
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.4V
Voltage - Breakdown (Min):
7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
690A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
8500pF @ 1MHz