Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 140000116 |
| Manufacturer | Amphenol Procom |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| RF Family/Standard | - |
| Frequency Group | VHF (f < 300MHz) |
| Frequency (Center/Band) | 165MHz |
| Frequency Range | 155MHz ~ 175MHz |
| Antenna Type | Whip, Straight |
| Number of Bands | 2 |
| VSWR | 2 |
| Return Loss | - |
| Gain | 0dB |
| Power - Max | 100 W |
| Features | - |
| Termination | FME Female |
| Ingress Protection | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Connector Mount |
| Height (Max) | 17.720" (450.00mm) |
| Applications | - |
The following parts include "140000116" in Silicon Labs 140000116.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.