Delevan 1331R-124J
Part No.:
1331R-124J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD
Description:
FIXED IND 120UH 88MA 5.8 OHM SMD
Shipping
1331R-124J Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
1331R
Package/Case:
2-SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
88 mA
Current - Saturation (Isat):
27mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
5.8Ohm Max
Q @ Freq:
31 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
13MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max):
0.145" (3.68mm)