Delevan 1331-562J
Part No.:
1331-562J
Description:
FIXED IND 5.6UH 124MA 2.9OHM SMD
Shipping
1331-562J Information
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
124 mA
Current - Saturation (Isat):
124mA
DC Resistance (DCR):
2.9Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max):
0.145" (3.68mm)