KYOCERA AVX 1210YD476MAT2A
Part No.:
1210YD476MAT2A
Description:
CAP CER 47UF 16V X5R 1210
Shipping
1210YD476MAT2A Information
Series:
KGM - X5R
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)