KYOCERA AVX 1206YC225KAT2A
Part No.:
1206YC225KAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206
Shipping
1206YC225KAT2A Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGM - X7R
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)