KYOCERA AVX 1206AA221JAT1A
Part No.:
1206AA221JAT1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 220PF 1KV C0G/NP0 1206
Shipping
1206AA221JAT1A Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Capacitance:
220 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)